خانه / آموزشهای رایگان / آموزش رایگان فتوشاپ / جلسه اول فتوشاپ مقدماتی

جلسه اول فتوشاپ مقدماتی

اجزای محیط فتوشاپ

فضای کار (Work Area)
به فضای کاری یا طراحی در محیط فتوشاپ گفته می شود که شامل قسمتهای زیر می باشد :

A-نوار منو (Menu Bar): شامل منوهایی است که هر کدام بر اساس کارهایی که انجام می دهند دسته بندی شده اند.

نوار منوی فتوشاپ
B.نوار تنظیمات (Options Bar): گزینه های مربوط به این قسمت با توجه به هر ابزاری که از جعبه ابزار انتخاب می کنید تغییر می کند .

نوار تنظیمات فتوشاپ
C.جعبه  ابزار (Tool Bax): شامل مجموعه وسیعی از ابزار های فتوشاپ به علاوه رنگ Foreground یا زمینه، رنگ Background یا پس زمینه و خصوصیات دیگر می باشد.

جعبه ابزار فتوشاپ
D.پنجره سند (Document Window): پنجره ای است که سند یا فایل جدیدی که طراحی روی آن انجام می شود را، در بر می گیرد.

E.پنل  (Panels ) : به پنجره های کوچکی که در سمت راست پنجره با توجه به نیازهای کاری باز می شود گفته می شود .


گروه بندی جعبه ابزار

1- گروه selection ( ابزارهای انتخاب) : از ابزارهای این قسمت تنها برای انتخاب کردن محدوده ای از تصویر و یا رنگ قسمتی از تصویر استفاده می شود .

ابزارهای انتخاب در فتوشاپ2- گروه Brush ( ابزارهای قلم مو) : در این گروه انواع قلم موهای فتوشاپ قرار دارد که هر کدام دارای وظیفه ای خاص می باشد مانند ترمیم کردن ، رنگ آمیزی ، حذف کردن و …ابزارهای قلم مو در فتوشاپ

3- گروه Drawing ( ابزارهای طراحی ) : جهت طراحی کردن در محیط فتوشاپ و یا تایپ متن در این محیط از ابزارهای این گروه استفاده می شود.

ابزارهای طراحی در فتوشاپ

4- گروه Navigation ( ابزارهای بزرگنمایی) : جهت بزرگنمایی تصاویر و Zoom نمودن روی آنها از ابزارهای این گروه استفاده می شود.

ابزارهای بزرگنمایی در فتوشاپ


معرفی ابزارهای گروه انتخاب (Selection )

ابزار جابجایی تصویر (Move tool) : جهت جابجایی محدوده انتخابی از تصویر از این ابزار استفاده می کنیم ، همجنین برای انتقال محدوده انتخابی از تصویر به یک تصویر دیگر نیز کاربرد دارد.

انتخاب به شکل مستطیل (Rectangular Marquee tool): برای انتخاب یک محدوده به شکل مستطیل از این ابزار استفاده می شود.

نکات فتوشاپ مقدماتینکته : در صورتی که بخواهیم محدوده مورد نظر به صورت کاملا مربع انتخاب شود لازم است کلید shift را از صفحه کلید پایین نگه داریم.

انتخاب یک محدوده به شکل یک مربعانتخاب به صورت دایره (Elliptical Marquee tool): برای انتخاب یک محدوده به صورت بیضی افقی یا عمودی از این ابزار استفاده می شود.

نکات فتوشاپ مقدماتینکته : در صورتی که بخواهیم محدوده مورد نظر به صورت کاملا دایره ای انتخاب شود لازم است کلید shift را از صفحه کلید پایین نگه داریم.

انتخاب یک محدوده به شکل دایرهانتخاب به اندازه یک پیکسل افقی (Single row marquee tool): برای انتخاب یک محدوده به اندازه یک پیکسل افقی استفاده می شود.

انتخاب یک محدوده به اندازه یک پیکسل افقیانتخاب به اندازه یک پیکسل عمودی (Single column marquee tool): برای انتخاب یک محدوده به اندازه یک پیکسل عمودی استفاده می شود.

انتخاب یک محدوده به اندازه یک پیکسل عمودی

نکات فتوشاپ مقدماتی نکته : برای کپی کردن محدوده انتخابی یه یک تصویر دیگر از هر یک از روشهای زیر می توانیم استفاده کنیم:

روش اول : بعد از انتخاب محدوده از تصویر از کلید ترکیبی Ctrl + C برای کپی گرفتن استفاده می کنیم و برای چسباندن آن به مقصد ابتدا وارد تصویر دیگر شده و سپس از کلید ترکیبی Ctrl + V استفاده می کنیم.

روش دوم : بعد از انتخاب محدوده مورد نظر روی ابزار Move رفته سپس اشاره گر موس را وسط محدوده انتخابی برده و بدون برداشتن کلید سمت چپ موس وارد تصویر دوم شده و اشاره گر موس را در وسط تصویر رها می کنیم.

نکات فتوشاپ مقدماتی نکته : قبلا گفته شد به ازای انتخاب هر ابزار در جعبه ابزار می توانیم تنظیمات مربوط به آن را در نوار Option ببینیم

تنظیمات مربوط به ابزاهای انتخاب در نوار Option به صورت زیر است :

انتخاب یک محدوده (New Selection): با انتخاب این گزینه در هر لحظه تنها می توانیم یک قسمت از تصویر را انتخاب کنیم و با انتخاب محدوده جدید محدوده انتخاب قبلی از حالت انتخاب خارج می شود .

انتخاب چند محدوده با هم (Add to selection): با انتخاب این گزینه می توانیم در هر لحظه چند محدوده انتخابی داشته باشیم.

اضافه کردن به محدوده انتخابیکم کردن از محدوده انتخابی (Subtract from selection): با انتخاب این گزینه می توانیم به اندازه دلخواه از محدوده انتخابی کم کنیم.

کم کردن از محدوده انتخابیانتخاب فصل مشترک (Intersect with selection): با انتخاب این گزینه فصل مشترک دو محدوده به صورت انتخاب باقی می ماند و سایر قسمتها از انتخاب خارج می شود.

انتخاب آزاد (Lasso tool): برای انتخاب یک محدوده از تصویر به صورت آزاد از این ابزار استفاده می شود.

انتخاب به صورت چند ضلعی (Polygonal lasso tool): برای انتخاب یک محدوده از تصویر به صورت چند ضلعی از این ابزار استفاده می کنیم.

همچنین هرگاه بخواهیم انتخاب دقیقی از محدوده دلخواه از تصویر داشته باشیم از این ابزار استفاده می کنیم

برای انتخاب دقیق از یک تصویر می بایست حتما zoom تصویر را زیاد کنیم

انواع روشهای بزرگنمایی به صورت زیر می باشد :

روش اول : Ctrl + + برای بزرگنمایی (Zoom in) و Ctrl + – برای کوچک نمایی (Zoom out)

روش دوم : Alt + دکمه وسط موس

روش سوم : از منوی window گزینه navigator استفاده می کنیم

روش چهارم : از گروه چهارم جعبه ابزار استفاده میکنیم.

نکات فتوشاپ مقدماتی نکته : زمانی که بر روی تصویر zoom نماییم و بخواهیم در آن جابچا شویم می بایست کلید فاصله (Spacebar) را از صفحه کلید فشار داده و همزمان با کلید چپ موس بر روی تصویر حرکت می کنیم.

انتخاب به صورت مغناطیسی (Magnetic lasso tool): برای انتخاب یک محدوده به صورت مغناطیسی از این ابزار استفاده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *